کود نانو یونجه

استفاده از کود نانو یونجه کلات در کشت زار یونجه نشان داده است محصول را تا 25% و بیشتر افزایش می دهد. این نانو کودهای مخصوص با افزایش فتوسنتز این عملکرد را از خود نشان می دهند.

کود نانو یونجه

مزیت های استفاده ازکود نانو کلات یونجه

کود نانو کلات دارای مزیت های زیادی است که در زیر به بخشی از آن می پردازیم.

 • کود نانو یونجه موجب تقویت حاصلخیزی، اصلاح خاک و اکوسیستم می گردد.
 • نانو کود یونجه فرآیند متابولیسم و فرآیند فتوسنتز گیاه یونجه را افزایش می دهد.
 • کود نانو کلات یونجه موجب افزایش میزان سبزینگی رنگ برگها، پهنای سطح برگها و ضخامت ساقه های یونجه می گردد.
 • کود نانو کلات موجب تقویت عمومی گیاه می‌شود به طوری که نیاز گیاه به عناصری از منابع طبیعی و ریز مغذی از روی و آهن مرتفع می گردد.( رفع نیاز اصلی)
 • کود نانو یونجه موجب می شود غده های تثبیت کننده را در طول ریشه افزایش دهد و همچنین سبب زودرس بودن گیاه یونجه را در هر چین می گردد.
 • با استفاده از نانو کود کلات یونجه موجب داشتن کشاورزی سالم و کاملا ارگانیک می گردد.

کود نانو یونجه

کاهش مصرف کودهای شیمیایی با مصرف کود نانو

 • از آنجایی که پتانسیل مناسبی از باکتری‌ها حاصل می گردد میزان استفاده از کودهای فسفاته و ازته را تا سقف ۷۰% می کاهد.
 • کود نانو یونجه باعث افزایش ضخامت ساقه های برگ یونجه می شود.
 • از آنجایی که عناصر و ترکیبات موجود در کود نانو کلات یونجه است موجب بالا رفتن میزان پروتئین در گیاه یونجه می گردد که این امر منجر به این می‌شود که دام‌ها شیر با کیفیتی داشته باشند و در سلامتی انسان ها متاثر است.
 • نانو کود کلات یونجه موجب افزایش پنجه زنی و گلدهی در گیاه یونجه می شود.
 • کود نانو یونجه مانع از خوابیدگی (ورس) در کشت گیاه یونجه می گردد.
 • از تأثیرات خارق العاده کود نانو کلات یونجه این است که زمان برداشت محصول یونجه را کوتاه می کند و میزان افزایش چین را می افزاید، که این امر در برداشت موجب کم شدن خسارت سرخرطومی برگ یونجه می شود، در برداشت چین زود هنگام اولین بار بسیار مفید است.
 • نانو کود کلات یونجه ماندگاری گیاه یونجه را پس از برداشت افزایش می‌دهد.

ترکیبات کود نانو کلات یونجه

آهن، اسید های آمینه، 20 نوع پروتئین هیدرولیز شده، پتاسیم، منگنز، روی، کبالت، فسفر، مولیبدن، سیلیس، گوگرد، ویتامین ها، ترکیببات شلاته کننده (ترکیبات کلاته کننده)، منیزیم، بور، اسید فولویک و اسید هومیک، مس، کلسیم
گیاه یونجه یکی از پرمصرف ترین گیاهان برای علوفه به دام محسوب می شود. این گیاه همچنین مصارفی برای انسان دارد. به همین جهت تولید یونجه دارای اهمیت فراوان است. برای برداشت گیاه یونجه با کیفیت که سرشار از مواد مغذی و انواع ویتامین ها باشد نیاز است شرایط مناسب از جمله خاک حاصلخیز برای کشت، آبیاری به موقع و کود دهی فراهم باشد. استفاده ازکود نانو کلات یونجه توسط کارشناسان کشاورزی توصیه گردیده زیرا در بردارنده نانوذرات مغذی می باشد که موجب تقویت ریشه و رشد گیاه می‌گردد.

کود نانو یونجه

روش مصرف کود نانو یونجه

روش استفاده از کود نانو یونجه به دو صورت انجام می گردد: 1) آبیاری 2 ) محلول پاشی
در هر دو روش بالا که ذکر شده مقدار پیشنهادی 1 الی 2 لیتر از کود نانو یونجه را به ازای هر هکتار محلول پاشی کنید. در روش دیگر با نسبت 2 در 1000 لیتر کود نانو را به مخزن آب اضافه نموده و پس از مخلوط شدن بلافاصله در محصول یونجه استفاده شود. توجه کنید که تمام اندام ها و برگها به مخلوط آغشته گردد.

کود نانو یونجه

بهترین زمان مصرف کود نانو کلات یونجه

مناسب ترین زمان مصرف نانو کود یونجه: پیش از این که آفتاب طلوع کند و یا این که آفتاب غروب کرده باشد. نکته قابل ذکر اینجاست که در مجاورت تابش نور مستقیم خورشید باکتری ها بسیار حساس هستند پس از قرار دادن آن در برابرخورشید اجتناب کنید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *