کود نانو سیب زمینی

استفاده از کود برای سیب زمینی مورد توجه بسیاری از کشاورزان است. با توجه به قیمت ارزان کودهای نانو کلات مانند کود نانو سیب زمینی صرفه اقتصادی بالای حاصل می شود. از آن جهت که کود نانو سیب زمینی سبب افزایش محصول می شود کارشناسان آن را برای کود دهی کشت محصول سیب زمینی پیشنهاد می دهند.

کود نانو سیب زمینی

ترکیبات کود نانو کلات سیب زمینی

اسید های آمینه، پتاسیم، کبالت، بور، گوگرد، ویتامین ها، آهن، سیلیس، روی، فسفر، مولیبدن، ترکیبات کلاته کننده (ترکیبات کلاته کننده)،مس ،منگنز، 20 نوع پروتئین هیدرولیز شده، کلسیم، منیزیم، اسید فولویک واسید هومیک

رشد گیاه سیب زمینی در آب و هوای سرد و مرطوب صورت می گیرد. برای کشت سیب زمینی شرایط مناسبی را باید فراهم نمود از جمله داشتن زمین کشاورزی عاری ازریشه علف هرز. زمان مناسب عمدتاً قبل ازشروع اردیبهشت ماه است. شخم و صاف کردن خاک، تغذیه مناسب برای رساندن عناصر مفید ریزمغذی به خاک برای حاصلخیزی هرچه بهتر و بیشتر لازم است. درنهایت انتخاب کود مناسب برای استفاده در کشت سیب زمینی لازم می باشد. با توجه به ترکیبات و مزیت‌های استفاده از کود نانو کلات سیب زمینی این کود از طرف کارشناسان پیشنهاد می شود.

کود نانو سیب زمینی

مزیت های استفاده از کود نانو کلات سیب زمینی

 

  • با استفاده از کودهای نانو کلات سیب زمینی  میزان 70% استفاده از کودهای شیمیایی را کاهش می دهد.
  • ویژگی های بسیار خوبی را کود نانو کلات سیب زمینی به محصول سیب زمینی می دهد از جمله در قطر ساقه ها، ارتفاع بوته ها و وزن تر و خشک بوته ها را می افزاید.
  • با کشت محصول سیب زمینی سالم از لحاظ ترکیبات به کار گرفته شده درآن موجب سلامتی بخشیدن به انسان ها می گردد.
  • استفاده از کود نانو کلات سیب زمینی در محصول سیب زمینی مواد پروتئینی به میزان خارق العاده افزایش می یابد که این امرنشان از بالارفتن کیفیت است.
  • کود نانو سیب زمینی موجب می شود از لحاظ رشد و ریشه دادن، و نیز تعداد گل های بارور شده تعداد محصول کشت سیب زمینی را افزایش دهد .
  • از آنجایی که ترکیبات به کار رفته درنانو کود کلات سیب زمینی به صورت مناسب از عناصر کم مصرف می باشند در فرایند کارایی فتوسنتز تاثیر بسزایی دارد به طوری که این امر باعث می شود مواد غذایی غده به صورت درست و صحیح منتقل گردد.
  • نانو کود سیب زمینی به محصولات زراعی در سرمای زودرس زمستان مقاومت به گیاه سیب زمینی دربرابر خوابیدگی هدیه می دهد.
  • کود نانو کلات سیب زمینی عملکرد محصول سیب زمینی را در واحد سطح می افزاید مثل رشد سطح برگها به طرز فوق العاده ای افزایش می یابد.
  • کود نانو کلات سیب زمینی برروی ریشه گیاه  سیب زمینی تاثیر مثبت می گذارد.
  • کود نانو سیب زمینی محصول سیب زمینی را از نظر کمیت و کیفیت ارتقا می‌دهد.

کود نانو سیب زمینی

روش استفاده از کود نانو کلات سیب زمینی

روش مصرف کود نانو کلات سیب زمینی  به 2 صورت مورد استفاده  کشاورزان قرار می گیرد

1)آبیاری  2) محلول پاشی

در روش آبیاری 1 الی 2 لیتر از نانو کود کلات سیب زمینی را برای کشت محصول سیب زمینی در مخزنی از آب ریخته و کاملا مخلوط می کنیم تا زمانی که کاملاً یکنواخت شد و بلافاصله حاصل مخلوط را در کشت سیب زمینی  آبیاری گردد.

در روش محلول پاشی 1 الی 2 لیتر مقدار پیشنهاد شده برای محصول  سیب زمینی از کود نانو  سیب زمینی  یا به نسبت 2 در 1000 لیتر در مخزن آب اضافه نمود و بعد از اینکه یکنواخت و درهم گردید باید آن را بلافاصله به صورت محلول بر روی محصول سیب زمینی پاشیده گردد به طوری که تمام برگها و اندامها آغشته به محلول شود.

کود نانو سیب زمینی

بهترین زمان مصرف کود نانو کلات سیب زمینی

مناسب ترین زمان مصرف کود کلات سیب زمینی در زمان عصر و غروب و و یا در زمان قبل از طلوع آفتاب می باشد. همانطور که می دانید باکتری ها در برابر اشعه ماورا بنفش آفتاب  حساس هستند و باید از مجاورت مستقیم با آفتاب اجتناب گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *